• EN
سه‌شنبه, 30 مهر 1398
پیش‌بینی برداشت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن پسته خشك از باغ‌های شهرستان دامغان در سال جاری بابرگزاری كلاس‌های آموزشی در زمان داشت و برداشت محصول

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

پیش‌بینی برداشت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن پسته خشک از باغ‌های شهرستان دامغان در سال جاری با برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمان داشت و برداشت محصول

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: با ارائه آموزش و ترویج بهزراعی به باغداران شهرستان، پیش‌بینی می‌شود  در سال جاری ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن پسته خشک (طلای سبز) از باغ‌های این شهرستان برداشت شود.

سید محسن طباطبائیان اظهار داشت: طلای سبز دامغان با قدمت هزارساله از لحاظ کیفی دارای ویژگی‌های ممتاز بوده و از لحاظ کیفیت ظاهری، طعم و مزه در کشور بی‌نظیر است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با اشاره به آغاز برداشت محصول پسته در این شهرستان گفت: در مجموع سطح باغ‌های پسته این شهرستان ۱۶ هزار و ۹۰۰ هکتار است.

طباطبائیان گفت: از این میزان ۱۲ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح باغ‌های بارور بوده که با توجه به شرایط اب و هوایی و همچنین سال باروری پسته شهرستان پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن پسته خشک از باغات این شهرستان برداشت شود.

وی با بیان اینکه امیریه، حومه، دامنکوه و فرات مناطق عمده پسته‌کاری در شهرستان دامغان است افزود: شاه‌پسند، خنجری، عباسعلی، اکبری و احمدآقایی از مهم‌ترین ارقام پسته شهرستان دامغان است.
۳۰ درصد پسته تولیدی دامغان به‌صورت تازه فروشی است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با بیان اینکه ۳۰ درصد پسته تولیدی در دامغان به‌صورت تازه فروشی است افزود: مابقی این محصول در ۱۰۸ واحد فرآوری صنعتی و سنتی فرآوری و خشک‌شده و آماده عرضه به بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

طباطبائیان تصریح کرد: بر اساس آمار اشتغال ثابت ایجادشده در این بخش پنج هزار نفر است که پیش‌بینی می‌شود با توجه به تولید بالای این محصول امسال به بیش از ۱۸۰ هزار کارگر فصلی برسد.
وی با اشاره به برخی اقدامات انجام‌شده در حمایت از بهره‌برداران این بخش گفت: مساعدت در اجرای آبیاری تحت‌فشار، توزیع انواع کودهای شیمیایی به میزان شش هزار تن، برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمان داشت و برداشت محصول، اعطای تسهیلات بانکی برای فرآوری پسته و اعطای تسهیلات مکانیزاسیون به میزان ۳۲ میلیارد ریال بوده است.بازگشت      فايل الحاقي              
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0